BR ייעוץ פנסיוני | השוואת ובדיקת פנסיה
צרו קשר
BR ייעוץ פנסיוני | השוואת ובדיקת פנסיה
חייגו אלינו עכשיו:
08-9966363
פנו אלינו בדוא”ל:
info@br-finance.co.il
רוצים שנחזור אליכם בהקדם?
השאירו פנייתכם כאן

המודל הצ'יליאני -מסלולים מותאמי סיכון בבדיקת פנסיה


רוב החוסכים בתכניות הפנסיה במדינת ישראל נמצאים היום במסלולים "כלליים". אלו הם מסלולים בהם מדיניות ההשקעות ,לרבות רמת הסיכון, נקבעת ע"י הגוף המנהל באמצעות ועדת ההשקעות. במסלולים אלה החוסך אינו יכול לקבוע את רמת הסיכון עבורו וכך נוצר מצב שבאותו מסלול נמצאים –חוסכים צעירים, מבוגרים ואלו ש"או טו טו "פורשים לפנסיה. ברוב  המסלולים הכלליים, רמת החשיפה למניות נעה כיום בין 30%-40% זוהי רמת מניות הגבוהה ביותר שהייתה אי פעם.

בעקבות המשבר הפיננסי של שנת 2008 וההפסדים הגבוהים שספגו המבוטחים בתכניות הפנסיה שלהם, החליט האוצר לקבוע  מסלולי השקעות אשר יותאמו לגיל החוסך מתוך הנחה שאין המבוטח המצוי יודע להחליט מה טוב לו  ומה מתאים עבורו.  חשוב לציין שמסלולי השקעות בעלי רמות סיכון שונות קיימים מזה שנים רבות בכל הגופים, אולם רק חוסכים מעטים בוחרים בהם.

החל  מינואר 2016 משרד האוצר מחייב את הגופים שמנהלים את כספי הפנסיה ליצור 3 מסלולי ברירת מחדל מותאמי גיל. למסלולים אלה יופקדו כספים של מצטרפים חדשים  אם החוסך לא בחר במסלול אחר.  כמובן, שגם חוסכים קיימים יכולים לבחור במסלולים חדשים אלו.

בדיקת קרנות פנסיה. המסלולים הם:

מסלול לבני 50 ומטה.
מסלול לבני 50-60.
מסלול לבני 60 ומעלה.
משרד האוצר אינו קובע מה תיהיה רמת הסיכון בכל מסלול ומסלול אלא משאיר את ההחלטה לידי הגופים המנהלים וסביר להניח שתיהיה שונות ברמות הסיכון בין גוף לגוף .

הרעיון בבסיסו הוא נכון אך לעניות דעתי, בחינה של הגיל בלבד היא בעייתית ,מה גם שקביעת מסלול "לבני 50 ומטה " היא רחבה מאוד וכורכת יחד בני 20+ שלפניהם עוד כ-40 שנות חיסכון ביחד עם חוסכים שנותרו להם רק עוד כ-17 שנות חיסכון עד לפרישה.

בחירת רמת הסיכון בתכניות הפנסיה צריכה לקחת בחשבון פרמטרים רבים כגון: רמת חיים רצויה, משך הזמן  שנותר לפרישה, קיומם של נכסים פיננסיים וריאליים , ירושות צפויות, רמת הריביות השוררת בשווקי ההון  וכד' .

אם ניקח לדוגמא חוסך בן 60 שהקצבה שלו לפנסיה נמוכה ויש לו גם קופת גמל וקרן השתלמות נזילה –במקרה זה יש היגיון להפחית את רמת הסיכון בתכניותיו מתוך הנחה שהחוסך יצטרך כספים אלו בעתיד  למשל במקרה של מחלה או מצב סיעודי חלילה.

לעומתו חוסך בעל קצבת פנסיה גבוהה שאינו זקוק לכספי קופות הגמל וקרנות ההשתלמות –עבורו דווקא המצאות במסלול סולידי ,לעניות דעתי, אינה מתאימה. היות  ואינו זקוק לכסף  בטווח הקצר ולא בטווח הארוך הוא יכול להיות במסלולים בעלי רמת סיכון  בינונית –גבוהה (30% מניות ויותר) וכך להנות מפוטנציאל הרווח באפיקי המניות היות והשקעה באפיקים סולידיים נכון לעכשיו, תניב רווחים זעומים אם בכלל. במקרה מותו חלילה הילדים יקבלו את מלוא החיסכון בפטור ממס.

חיסכון לגיל פרישה הוא החיסכון הגבוה  ביותר והמשמעותי  ביותר  לכל אזרח במדינה. ריבוי האפשרויות ומנגנון החוק הסבוך מותיר את החוסך מבולבל וחסר אונים.   המעבר  מ"חליפה אחת" ל  "3 חליפות " הוא  צעד בכיוון הנכון אך הוא לא יכול להחליף יעוץ פנסיוני אישי אשר מותאם לכל חוסך וחוסך על פי צרכיו ואפשרויותיו.

זקוקים לעזרה ?  הנכם מוזמנים ליצור עמנו קשר  בכל עת.

לקוחות ממליצים

לא קורה הרבה שפוגשים מישהו מקצועי, אכפתי וגם נעים מאד לעבוד איתו. בלה היא כזאת בלי הגזמה. החכימה אותנו בכל התחומים ועמדה לרשותנו להסביר ולכוון בכל אורך הדרך. אנו ממליצים עליה מאד.

שמואל וקרן וייסברג

בלה הפכה כל אבן כדי למקסם את ההכנסה הפנסיונית העתידית שלי

ופעלה מול חברת הביטוח כדי לוודא את שאקבל את מה

שמגיע לי על פי חוק.

בזכותה אני ישן טוב יותר בלילה.

תודה לך ולצוות על ההשקעה בטיפול בתיק שלי.

 

וויליאם ממו

כמו רוב אזרחי מדינת ישראל, גם אני לא מבינה דבר וחצי דבר בתחומי הפנסיה, קרנות השתלמות, וביטוחים. נאלצתי להתמודד ולבדוק למה אני זכאית, מה יש לי, מה אין לי ומה עלי לעשות אם בכלל. הגעתי מבולבלת וטרודה. לאחר כמה ימים קיבלתי דוח ממצה וברור המפרט את מצבי בשפה "עממית" כך שכל כתבי הסתרים נראים ברורים יותר.

לי באופן אישי הייעוץ עזר מאוד, ואני שמחה שבחרתי בבלה לעזור לי.

 

א.ס

השירות של בלה היה מקצועי, מקיף ויעיל. ניתנו לי הצעות לניהול הקרנות ועזרה במעבר בין הביטוחים ביעילות. כמו כן היה יחס טוב וזמין לכל בקשה שלי. תודה רבה על העזרה. מקווה להמשך יעוץ במידה ואצטרך שוב.

טובה אופיין