BR ייעוץ פיננסי ופנסיוני | תכנון פרישה לגמלאות | השוואת ובדיקת פנסיה
צרו קשר
BR ייעוץ פיננסי ופנסיוני | תכנון פרישה לגמלאות | השוואת ובדיקת פנסיה
חייגו אלינו עכשיו:
08-9966363
פנו אלינו בדוא”ל:
info@br-finance.co.il
רוצים שנחזור אליכם בהקדם?
השאירו פנייתכם כאן

חישוב פיצויים- מה עושים במקרה של עזיבת מקום עבודה?


חישוב פיצויים- להלן מספר צעדים מומלצים שיש לבצע:

בסיום העבודה המעביד חייב למלא  עבור העובד טופס 161 שנקרא "הודעת מעביד על פרישה מעבודה של עובד". בטופס זה מפורטים כספי הפיצויים, שכר קובע, פירוט יתרות בכל התכניות הפנסיוניות הפעילות ועוד.

את החישוב פיצויים מבצע המעסיק על סמך יתרות הפיצויים הקיימות בתכניות השונות ובמידת הצורך משלים בנוסף,כדאי ומומלץ לבדוק שחישוב הפיצויים בוצע כהלכה.

 בכל עזיבת מקום עבודה שמרו העתק של טופס 161 –אתם תזדקקו לו ביום הפרישה.

בגמר חשבון בין העובד למעביד –המעביד חייב להוציא גם מכתבי שחרור לקופות/קרנות הרלבנטיות כלומר שהכספים עוברים לרשות העובד.

לאחר קבלת טופס 161 –העובד צריך למלא טופס 161 א' שנקרא "הודעת עובד עקב פרישה מעבודה". בטופס זה העובד צריך  להנחות את רשויות המס כיצד לנהוג בכספי הפיצויים ומענקי הפרישה שלו (אם היו)
האם למשוך את כספי הפיצויים, כולם או חלקם  ? האם לייעד אותם לגיל הפרישה? האם לבצע פריסת מס?   וכד'.  שימו לב ההחלטה היא שלכם וצריכה לשקף את רצונכם ומצבכם הכלכלי .

אי מילוי טופס 161א'-יכול לגרור  תשלום מס ממלוא מענק הפרישה.

המעביד אינו יכול להתנות מתן טופס 161 לעובד בקבלת טופס 161א' ולכן על מנת שתוכלו להתייעץ עם יועץ פנסיוני  כיצד למלא את הטופס -דרשו את טופס 161 מהמעביד.

עם טופס 161 וטופס 161א' +3 תלושי שכר אחרונים –העובד צריך לפנות  לרשויות המס .מס הכנסה לאחר בדיקה –מנפיק מסמכים עבור המעסיק וכל חברת ביטוח/בית השקעות  שאמור לשלם את הכספים בהווה ובעתיד . את המסמכים הנ"ל יש להעביר למעביד ולגופים הרלבנטיים על מנת שידעו כמה מס לגבות והאם בכוונתכם לייעד את הכספים לרצף פיצויים או רצף קיצבה.
אם בחרתם  בפריסת מס  יש למלא בנוסף טופס 116ג'
אם בחרתם  ברצף פיצויים /רצף קיצבה יש למלא בנוסף  טופס 161ג'
אם פרשתם  (בשל הגעה לגיל פרישה או נכות צמיתה מעל 75% )  יש למלא בנוסף טופס 161ד'
 

הידעתם שכל 1 ₪ שתמשכו בפטור ממס מכספי הפיצויים גורע לכם 1.35 ₪  מהקצבה הפטורה בגיל הפרישה ? לכן , בטרם תקבלו החלטות משיכת כספים , פנו ליועץ פנסיוני בעל רישיון אשר יסביר לכם את האפשרויות העומדות בפניכם בכל עזיבת עבודה /פרישה,  על מנת שתשלמו פחות מס ותחסכו כמה שיותר לגיל הפרישה.

זכרו שאי הכרת החוק אינה פוטרת אתכם . בגיל הפרישה לא תוכלו לבוא בטענות על כך שגבו מכם מס למרות שלא משכתם את כספי הפיצויים.

בגיל הפרישה, ביום בו נעשית ההתחשבנות על כל הכספים ,שנצברו  לכם, במהלך שנות עבודתכם–מס הכנסה בודק מה עשיתם בנוגע לכספי הפיצויים במשך 32 שנות עבודתכם האחרונות . או אז, תצטרכו להוכיח ולהמציא מסמכים מן היקב ומן הגורן.

לכן לטובתכם ועל מנת שלא תשלמו מיסים מיותרים בפרישה –דאגו לשמור את כל  טפסי 161 ו-161א'.  במידה ואין לכם –נסו לפנות אל המעסיקים הקודמים  אפילו כעת ובקשו את העתקי המסמכים.

זקוקים לעזרה?  הנכם מוזמנים ליצור עמנו קשר  בכל עת

 

 

לקוחות ממליצים


לא קורה הרבה שפוגשים מישהו מקצועי, אכפתי וגם נעים מאד לעבוד איתו. בלה היא כזאת בלי הגזמה. החכימה אותנו בכל התחומים ועמדה לרשותנו להסביר ולכוון בכל אורך הדרך. אנו ממליצים עליה מאד.

שמואל וקרן וייסברג

בלה הפכה כל אבן כדי למקסם את ההכנסה הפנסיונית העתידית שלי

ופעלה מול חברת הביטוח כדי לוודא את שאקבל את מה

שמגיע לי על פי חוק.

בזכותה אני ישן טוב יותר בלילה.

תודה לך ולצוות על ההשקעה בטיפול בתיק שלי.

 

וויליאם ממו

כמו רוב אזרחי מדינת ישראל, גם אני לא מבינה דבר וחצי דבר בתחומי הפנסיה, קרנות השתלמות, וביטוחים. נאלצתי להתמודד ולבדוק למה אני זכאית, מה יש לי, מה אין לי ומה עלי לעשות אם בכלל. הגעתי מבולבלת וטרודה. לאחר כמה ימים קיבלתי דוח ממצה וברור המפרט את מצבי בשפה "עממית" כך שכל כתבי הסתרים נראים ברורים יותר.

לי באופן אישי הייעוץ עזר מאוד, ואני שמחה שבחרתי בבלה לעזור לי.

 

א.ס

השירות של בלה היה מקצועי, מקיף ויעיל. ניתנו לי הצעות לניהול הקרנות ועזרה במעבר בין הביטוחים ביעילות. כמו כן היה יחס טוב וזמין לכל בקשה שלי. תודה רבה על העזרה. מקווה להמשך יעוץ במידה ואצטרך שוב.

טובה אופיין