BR ייעוץ פיננסי ופנסיוני | תכנון פרישה לגמלאות | השוואת ובדיקת פנסיה
צרו קשר
BR ייעוץ פיננסי ופנסיוני | תכנון פרישה לגמלאות | השוואת ובדיקת פנסיה
חייגו אלינו עכשיו:
08-9966363
פנו אלינו בדוא”ל:
info@br-finance.co.il
רוצים שנחזור אליכם בהקדם?
השאירו פנייתכם כאן

הפקדות לפנסיה- העלאת ההפקדות לפנסיה


בצו הרחבה להסכם הקיבוצי הכללי שנחתם בין נשיאות הארגונים העסקיים לבין הסתדרות העובדים שאושר ע"י הממשלה עודכנו שיעורי ההפקדות לפנסיה. בצו זה נקבע כי תגמולי העובד ותגמולי המעביד יועלו בשני שלבים כדלקמן :
1. החל מ01/07/2016 הפקדות העובד תהיינה 5.75% לפחות והפקדות המעביד 6.25%
2. החל מ- 01/01/2017 הפקדות העובד יועלו ל- 6% לפחות והפקדות המעביד ל-6.5% .


הפקדות לפנסיה- מהו שיעור הפקדות המעסיק לפיצויים?


שיעור הפקדת המעסיק יהיה בהתאם לקבוע בהסכם החל על העובד והמעסיק ובלבד שלא יפחת מ-6% מהשכר הקובע.

אם לעובד יש הפקדה שונה לפיצויים בין קרן פנסיה לקופת ביטוח –רשאי המעסיק להשוות את % ההפקדה ובלבד שלא יפחת מ-6%לדוגמא : הפקדה לפיצויים בקרן פנסיה 6% ובביטוח מנהלים 8.33% -יכול להשוות ל-8.33% בשניהם.
מי שיש לו כבר 8.33% לפיצויים –לא ניתן להוריד לו ל-6%
 לגבי עובד חדש, אשר במקום העבודה הקודם הפקידו לו לפיצויים יותר מ-6%, המעסיק החדש ישאיר את שיעור ההפקדה הקודם, בכל תכנית פנסיונית שהעובד יבחר ( קרן פנסיה, ביטוח מנהלים, קופת גמל) .דוגמא: אצל המעסיק הקודם הפקידו לו 8.33% לפיצויים, המעסיק החדש ימשיך להפקיד לו לפיצויים 8.33% .
 

על מי החוק חל?

החוק חל על כלל העובדים השכירים במשק. כל מי שזכאי להפקדות לפנסיה מכוח הסכם פנסיית חובה וכל מי שזכאי להפקדות לפנסיה מכוח הסכמים אחרים, ששיעור ההפקדה בהם נמוך מ- 18.5% ונמוך מהתשלומים המפורטים לעיל (לתגמולים ולפיצויים).

אם העובד מבוטח בקופת גמל או בקופת ביטוח (ביטוח מנהלים). במקרה זה על המעביד לרכוש ביטוח אבדן כושר עבודה עבור העובד בשיעור של 75% משכרו הקובע או 2.5% מהשכר הקובע (הנמוך מביניהם).

!!! חשוב להדגיש כי באחריות המעסיק לדאוג לביטוח אבדן כושר העבודה של העובד וזו לא אופציה שניתן לוותר עליה.

חשוב להדגיש כי תגמולי מעביד +ביטוח אבדן כושר עבודה יהיו 7.5% לכל היותר מהשכר המבוטח. אולם 5% מתקציב המעביד חייב להיות מיועד לתגמולים . יתרה מזאת, אם עלות ביטוח האכ"ע עד ל1/7/2016 גבוהה יותר מ-1.25% ,או גבוהה יותר מ-1.5%
החל מ-01/2017 –המעסיק צריך לשאת בעלות הנוספת –כל זאת כאמור, עד לשיעור של 7.5% לתגמולי מעביד+ביטוח אכ"ע.
דוגמאות :

 אם המעסיק רכש לעובד ביטוח אבדן כושר עבודה על 75% משכרו בתשלום של 1% מהשכר ותגמולי מעביד היו 5% אזי החל מ-01/07/2016 עליו להעלות את תגמולי מעביד ב-0.25% כדי שבסה"כ על פי הטבלה ההפקדה תיהיה 6.25%. ב01/07/2017 יצטרך להעלות את התגמולים ל5.5% בדומה.

אם המעסיק רכש לעובד ביטוח אבדן כושר עבודה על 75% משכרו בתשלום של 1.5% מהשכר ותגמולי מעביד היו 5% אזי עפ"י הטבלה הוא מפקיד 6.5% -תקין !
אם המעסיק מפקיד לתגמולים 5%, לביטוח אבדן כושר עבודה 1.25% ולפיצויים 8.33% ואילו העובד מפקיד 5% – במקרה זה החל מה01/07/2016 העובד צריך להעלות תגמולי עובד ל5.75% ואילו החל מ-01/01/2017 העובד צריך להעלות תגמולי עובד ל- 6% ואילו המעביד צריך להעלות תגמולי מעביד ל-5.25% .


 אם השכר מתחלק בין קרן הפנסיה לקופת הביטוח כדלקמן:


קרן פנסיה – 6% תגמולים של המעסיק ו5.5% תגמולי עובד
קופת ביטוח- 5% תגמולים של המעסיק ו- 5% תגמולי עובד
וביטוח אבדן כושר עבודה בשיעור של 1.3% על כל השכר
במקרה זה ב- 01/07/2016 תגמולי העובד יעלו ל-5.75% הן בקופת ביטוח והן בקרן הפנסיה, מעביד ללא שינוי .
ב01/01/2017 תגמולי עובד יעלו ל-6% הן בקופת ביטוח והן בקרן הפנסיה, מעביד יעלה את תגמולי המעביד בקופת הביטוח ב-0.2%.


מהו השכר הקובע להפקדות?


זהו השכר הקובע להפקדות פנסיוניות כפי שהוגדר בהסכם העבודה של העובד אך לא פחות מהשכר הקובע לפי הסכם פנסיית חובה.
לדוגמא : אם שכרו של העובד נמוך מ-9,464 ₪ (שכר ממוצע במשק) –יש להפקיד עבורו בגין מלוא השכר.
אם שכרו של העובד 12,000 ₪ וההסכם החל עליו אינו קובע אחרת –צריך להפקיד עבורו בגין מלוא השכר. אך אם שכרו הקובע לפנסיה ,נניח 8,000 ₪ (נמוך מהשכר הממוצע 9,464 ₪ ) – יש להפקיד עבורו בגין שכר של 9,464 ₪ !!

שימו לב כי בהפקדות לפנסיה, חלק מקופות הביטוח (בעיקר הישנות) וחלק מחברות הביטוח יסרבו להעלות את % ההפקדה בין אם כתוצאה מתשואה מובטחת ובין אם כתוצאה ממקדם נמוך. במקרים אלה יהיה צורך לפתוח קופת גמל מקבילה באותה חברת ביטוח. לנוחיותכם מצ"ב החוק.
לאור מורכבות הנושא ,אנו ממליצים לכם לבדוק מול מדור השכר –אם השינויים יבוצעו על פי חוק . אנו כרגיל, עומדים לשירותכם ביעוץ פנסיוני והכוונה באשר לאפשרויות הקיימות.

הנכם מוזמנים ליצור עמנו קשר.

 

לקוחות ממליצים


לא קורה הרבה שפוגשים מישהו מקצועי, אכפתי וגם נעים מאד לעבוד איתו. בלה היא כזאת בלי הגזמה. החכימה אותנו בכל התחומים ועמדה לרשותנו להסביר ולכוון בכל אורך הדרך. אנו ממליצים עליה מאד.

שמואל וקרן וייסברג

בלה הפכה כל אבן כדי למקסם את ההכנסה הפנסיונית העתידית שלי

ופעלה מול חברת הביטוח כדי לוודא את שאקבל את מה

שמגיע לי על פי חוק.

בזכותה אני ישן טוב יותר בלילה.

תודה לך ולצוות על ההשקעה בטיפול בתיק שלי.

 

וויליאם ממו

כמו רוב אזרחי מדינת ישראל, גם אני לא מבינה דבר וחצי דבר בתחומי הפנסיה, קרנות השתלמות, וביטוחים. נאלצתי להתמודד ולבדוק למה אני זכאית, מה יש לי, מה אין לי ומה עלי לעשות אם בכלל. הגעתי מבולבלת וטרודה. לאחר כמה ימים קיבלתי דוח ממצה וברור המפרט את מצבי בשפה "עממית" כך שכל כתבי הסתרים נראים ברורים יותר.

לי באופן אישי הייעוץ עזר מאוד, ואני שמחה שבחרתי בבלה לעזור לי.

 

א.ס

השירות של בלה היה מקצועי, מקיף ויעיל. ניתנו לי הצעות לניהול הקרנות ועזרה במעבר בין הביטוחים ביעילות. כמו כן היה יחס טוב וזמין לכל בקשה שלי. תודה רבה על העזרה. מקווה להמשך יעוץ במידה ואצטרך שוב.

טובה אופיין