BR ייעוץ פנסיוני | השוואת ובדיקת פנסיה
צרו קשר
BR ייעוץ פנסיוני | השוואת ובדיקת פנסיה
חייגו אלינו עכשיו:
08-9966363
פנו אלינו בדוא”ל:
info@br-finance.co.il
רוצים שנחזור אליכם בהקדם?
השאירו פנייתכם כאן

מהי קרן השתלמות וכיצד בוחרים קרן השתלמות?


קרן ההשתלמות נחשבת בחוק לאחד המוצרים הפנסיוניים למרות שזהו אפיק חיסכון לטווח בינוני -קצר.
על קרנות ההשתלמות חלים כללי ניהול ופיקוח של קופות הגמל.


לשכירים-קרן ההשתלמות הינה חלק מתנאי השכר של העובד ואינה מחויבת על פי חוק. לכן, אין המעסיק חייב להפקיד לקרן ההשתלמות עבור עובדיו.במקרה שכזה, העובד אינו יכול להפריש באופן עצמאי לקרן ההשתלמות על מנת ליהנות מהטבות מס.


ההפקדות לקרן ההשתלמות של המעסיק והעובד השכיר הינן על פי ההסכם שנקבע ביניהם ועל פי תקנות מס ההכנסה הקובעות כי ההפקדות העובד והמעביד תתבצענה ביחס של 1:3 .כלומר, במקסימום העובד יכול להפריש עד 2.5% משכרו ואילו המעסיק יפריש במקביל עד 7.5% משכר העובד.
תקרת ההפקדה המוכרת למס בשנת 2011 הינה 15,712 ₪ .הפקדות על שכר גבוה מכך יחייבו את העובד במס.

לעצמאים-תקרת ההכנסה השנתית לשנת 2011 הינה 249,000 ₪ .בגין הכנסתו יוכל העצמאי לקבל ניכוי של עד 4.5%. על מנת לזכות במירב ההטבות, העצמאי צריך להפריש 7% מהכנסתו (כפוף לתיקרה הנ"ל) כאשר מתוכה 4.5% בלבד יוכרו לו בניכוי (הפחתה של הכנסה החייבת במס).
העצמאי יכול להפקיד באופן חודשי שוטף וגם באופן חד פעמי בסוף שנת המס.

מתי ניתן למשוך את הכסף?

1. בתום שש שנים ממועד התשלום הראשון לקרן.

2. בתום 3 שנים, ממועד התשלום הראשון לקרן, אם נועדו לצרכי השתלמות.

3. בגיל פרישה, בתנאי שיש וותק של לפחות 3 שנים בהפקדות.

4. במקרה פטירה ולאחר 3 שנות וותק לפחות- ע"י המוטבים ללא מס.

5. מקרים חריגים כגון נכות, טיפולים רפואיים וכד' בכפוף לתקנות.

כל משיכה שלא כדין תחויב במס של 35% או במס שולי –הגבוה מביניהם !!

האם כדאי למשוך קרן השתלמות?

כיום, קרן ההשתלמות הינה האפיק היחידי לטווח בינוני-קצר אשר אינו ממוסה. כלומר, ניתן לפדות את הכסף מבלי לשלם מס על הרווחים, בעוד שכול יתר האפיקים כגון :תוכניות חיסכון, פק"מים למינהם וניירות ערך ממוסים בשיעורים של 15%-20% (כאשר בשנת 2012 יש כוונה להעלות עוד יותר את שיעורי המס). לפיכך, המלצתי היא לא לגעת בקרן ההשתלמות אלא אך ורק במקרי חירום.
זכרו שגם בתום 6 השנים ניתן להמשיך ולהפקיד בקרן ההשתלמות את ההפקדות השוטפות ובמקרה זה כל שקל שנכנס להשקעות בקרן נושא רווחים (או הפסדים אם יהיו) שיהיו ניתנים למשיכה בכל עת. לכן, השתמשו בעתודות אחרות (אם ישנן) בטרם תגעו בכספי ההשתלמות.
יתרה מזאת, בתנאים מסוימים חלק מהגופים המנהלים את קרנות ההשתלמות, מאפשרים לעמית לקחת הלוואה כנגד הכספים הצבורים שיש לו. מומלץ בעת הצורך לבחון אפשרות זו בטרם לוקחים הלוואות מהבנק או מכל גורם אחר.

איך לבחור קרן השתלמות?

על מנת לבחור את קרן ההשתלמות המתאימה לכם ,ניתן להיעזר במערכת הגמל-נט של משרד האוצר. זוהי מערכת המאפשרת לכם לבצע השוואה היסטורית בין קרנות ההשתלמות( וקופות הגמל ) השונות הקיימות בשוק.

להלן הקישור

להלן מס' נקודות שיש לשים אליהן לב:

1. מסלול ההשקעות של הקרןישנן קרנות במסלול כללי –מסלול שבו נקבעת מדיניות ההשקעות ע"י ועדת ההשקעות של הקרן בגוף המנהל אותה. ישנו מסלול מנייתי שבו מרכיב מניות גבוה ולפיכך סיכון רב יותר. ישנו מסלול של אגרות חוב שהינו בדר"כ סולידי יותר וישנם עוד מס' מסלולים פחות נפוצים כגון: מסלול מט"ח, מסלול חו"ל ועוד. הבחירה במסלול תלויה באופי המשקיע (אוהב סיכון, שונא סיכון) ובצרכיו . אם קיימת כוונה לפדות את הכסף בטווח הקצר לצרכים ספציפיים -כדאי להיות במסלול סולידי על מנת לא להפגע במקרה של ירידות בשווקי ההון. ככלל להערכתי, אם אין כוונה לפדות את הכסף ומדובר בהשקעה לטווח ארוך של לפחות 10 שנים, אזי לצעירים כדאי להיות במסלולים בעלי סיכון גבוה יותר.

2. היסטוריית הביצועים של הקרן-היות ומדובר בהשקעה לטווח בינוני ולחלק אפילו לטווח ארוך, רצוי למדוד את ביצועי הקרן בתקופה של לפחות 5 שנים. זכרו היסטוריית הביצועים אינה יכולה לנבא את הביצועים בעתיד ,אך היא מהווה סוג של אומדן לאיכות הניהול .שימו לב כי מדובר בתשואות ברוטו אך כל עמית משלם דמי ניהול שונים ולכן התשואה נטו (תשואה ברוטו בניכוי דמי הניהול ) של כל עמית יכולה להיות שונה.

• אל תתפתו למצגות בהן המשווק/הסוכן/חברת ההשקעות  מציגים לכם טווחי זמן קצרים כגון שנה, חצי שנה ואפילו שנתיים. בטווחי זמן קצרים התוצאות יכולות להיות שונות
ולא לשקף את התמונה האמיתית.דרשו לראות ביצועים ארוכי טווח ככול האפשר כיון שגם אתם משקיעים לטווח ארוך.

3. דמי ניהול-תקרת דמי הניהול המותרת בחוק הינה 2% לשנה מסך הצבירה, בין אם הקרן הרוויחה ובין אם היא הפסידה. לכן התמקחו על דמי הניהול ונסו להורידם למינימום . ככלל, ככול שיש בידכם סכומים צבורים גבוהים יותר -200,000 ₪ ומעלה, כושר המיקוח שלכם עולה וניתן להגיע גם לדמי ניהול של 0.5% ומטה.

• אם הנכם שייכים לסקטור מסוים כגון :מהנדסים, רופאים, רוקחים, אחיות, שופטים וכד' .לארגונים אלה קיימות קרנות השתלמות ייעודיות הגובות דמי ניהול נמוכים. פנו לארגון ובדקו אם קיימות חלופות אטרקטיביות יותר עבורכם (נכון גם לקופות גמל)

• במידה ובקרן ההשתלמות הקיימת שלכם גובים מכם דמי ניהול גבוהים או שאינכם מרוצים מביצועיה-יש באפשרותכם לעבור אל כל קרן השתלמות אחרת שתרצו וזאת ללא שום פגיעה בוותק ובצבירה. כל שעליכם לעשות הוא למלא טופס בקשת העברה של הגוף המקבל את כספיכם, לוודא כי הוא אכן מעונין שתעברו אליו, ולבסוף להעביר את הטופס אל הגוף בו מופקד כרגע כספיכם.

4. גודל הקרן-מומלץ לבחור בקרן שגודלה לפחות 100 מיליון ₪ . קרנות קטנות יותר מוגבלות בהשקעות לא סחירות (נדל"ן, קרנות השקעה, אגרות חוב לא סחירות וכד') ולכן פחות נגישות להשקעות לא סחירות אטרקטיביות.

5. מדד שארפ-זהו מדד המודד את תשואת הקרן ביחס לסיכון שנלקח. ככול שהמדד גבוה יותר, כך היחס בין תשואה לסיכון טוב יותר.

6.מדד אלפא– מודד את יכולת המנהל בבחירת נכסי ההשקעות (מניות, אגרות חוב ) ותזמון החשיפות (לדוגמא, מתי להקטין/להגדיל מניות) ככול שהמדד גבוה יותר, איכות הגוף המנהל טובה יותר.

לסיכום, השתדלו שלא לפדות את כספי קרנות ההשתלמות אלא להמשיך ולחסוך בהם אפילו עד לגיל פרישה (לא תמיד כספי הפנסיה יספיקו). בחרו את קרן ההשתלמות שמתאימה לאופי ולצרכים שלכם. בחרו את הקרנות על פי הפרמטרים שהוזכרו לעיל ואל תשכחו להתמקח על דמי הניהול כי זה ניתן למשא ומתן !! .
הקפידו לבדוק את הדוחות הרבעוניים והשנתיים המתקבלים לביתכם שם תוכלו לראות אם אכן בוצעו ההפקדות כנדרש (בהתאם לתלוש השכר),כמה גבו מכם בפועל כדמי ניהול ,מה הייתה תשואת הקרן ומה מדיניות ההשקעות המוצהרת של כספי הקרן שלכם ולבסוף וודאו כי המוטבים (הזכאים לכסף במקרה מותכם) בקרן מעודכנים ורלבנטיים.

 
לקוחות ממליצים

לא קורה הרבה שפוגשים מישהו מקצועי, אכפתי וגם נעים מאד לעבוד איתו. בלה היא כזאת בלי הגזמה. החכימה אותנו בכל התחומים ועמדה לרשותנו להסביר ולכוון בכל אורך הדרך. אנו ממליצים עליה מאד.

שמואל וקרן וייסברג

בלה הפכה כל אבן כדי למקסם את ההכנסה הפנסיונית העתידית שלי

ופעלה מול חברת הביטוח כדי לוודא את שאקבל את מה

שמגיע לי על פי חוק.

בזכותה אני ישן טוב יותר בלילה.

תודה לך ולצוות על ההשקעה בטיפול בתיק שלי.

 

וויליאם ממו

כמו רוב אזרחי מדינת ישראל, גם אני לא מבינה דבר וחצי דבר בתחומי הפנסיה, קרנות השתלמות, וביטוחים. נאלצתי להתמודד ולבדוק למה אני זכאית, מה יש לי, מה אין לי ומה עלי לעשות אם בכלל. הגעתי מבולבלת וטרודה. לאחר כמה ימים קיבלתי דוח ממצה וברור המפרט את מצבי בשפה "עממית" כך שכל כתבי הסתרים נראים ברורים יותר.

לי באופן אישי הייעוץ עזר מאוד, ואני שמחה שבחרתי בבלה לעזור לי.

 

א.ס

השירות של בלה היה מקצועי, מקיף ויעיל. ניתנו לי הצעות לניהול הקרנות ועזרה במעבר בין הביטוחים ביעילות. כמו כן היה יחס טוב וזמין לכל בקשה שלי. תודה רבה על העזרה. מקווה להמשך יעוץ במידה ואצטרך שוב.

טובה אופיין